TEXAS
Your
complete directory of Texas candidates for Governor, State Cabinet,
United State Senator and Congress in the current election cycle
... state political parties ... the official state election office
... and state news sources.
"Politics1
offers a fine web starting point to examine would-be [political]
players."
- Fort Worth Star-Telegram
ELECTION
CALENDAR:
Filing
Deadline: December 11, 2023
Filing Deadline (Write-In Candidates): August 2024
Filing Deadline (Independents): June 2024
Primary: March 5, 2024
Run-Off: May 28, 2024 |
CANDIDATE
DIRECTORY LEGEND:
Bold = Active Candidate
Italics = Potential Candidate
* = Incumbent
= Winner
(Incumbent Party Listed First) |
This
page was last updated on May 3, 2024
STATE
CONSTITUTIONAL OFFICERS:
GOVERNOR:
Greg Abbott (R)* - (Campaign Site)
Dave Clark (D) - Corporate CEO
James Talarico (D) - State Rep. & Presbyterian Seminary Student
Next
State Constitutional Officer Elections in 2026.
LIEUTENANT
GOVERNOR:
Dan Patrick (R)* - (Campaign Site)
Vikki Goodwin (D) - State Rep. & Real Estate Broker
ATTORNEY
GENERAL:
Ken Paxton (R)* - (Campaign Site)
COMPTROLLER:
Glenn Hegar (R)* - (Campaign Site)
STATE
LAND COMMISSIONER:
Dawn Buckingham (R)* - (Campaign Site)
STATE
AGRICULTURE COMMISSIONER:
Sid Miller
(R)* - (Campaign Site)
STATE
RAILROAD COMMISSION:
2024 Election:
Christi
Craddick (R)* - (Campaign
Site)
Katherine Culbert (D) - Process Safety Engineer
Eddie Espinoza (G) - Teacher & Army Veteran
Hawk Dunlap (L) - Well Control Firefighter
Chris Fuller (L)
Jim Wright (R)* - (Campaign
Site) - Next Election in 2026.
Wayne Christian (R)* - (Campaign
Site) - Next Election in 2028.
STATE LEGISLATURE:
State
House - (Democratic Caucus - Republican Caucus)
State Senate - (Democratic Caucus - Republican Caucus)
U.S.
SENATOR:
Ted
Cruz (R)* - (Campaign
Site)
Colin Allred (D) - Congressman, Attorney & Ex-NFL Football Player
Ted Brown (L) - Ex-California State Libertarian Chair, Insurance Adjuster & Frequent Candidate
Dan McQueen (I) - Ex-Corpus Christi Mayor, Engineer, Navy Veteran & Frequent Candidate
Alyson Kennedy (SWP/WI) - Communist Political Organizer & Frequent Candidate
John
Cornyn (R)* - (Campaign
Site) - Next Election in 2026.
Ken Paxton (R) - Attorney General
U.S. CONGRESS:
District
1:
Nathaniel Moran (R)* - (Campaign Site)
Victor Fisher (I)
District
2:
Dan Crenshaw (R)* - (Campaign Site)
Peter Filler (D) - Teacher & Realtor
Chuck Benton (L) - Salesman
District
3:
Keith Self (R)* - (Campaign Site)
Sandeep Srivastava (D) - Realtor, '22 Nominee & '21 City Council Candidate
Chris Claytor (L) - IT Program Manager, Army Veteran & Frequent Candidate
Roger Barone (I) - Investment Executive & Frequent Candidate
District
4:
Pat Fallon (R)* - (Campaign Site)
Simon Cardell (D) - Ex-Congressional Intern & Recent College Graduate
Mark Boler (L) - Computer Scientist & Frequent Candidate
District
5:
Lance Gooden (R)* - (Campaign Site)
Ruth Torres (D) - HR Consultant & '22 Candidate
Tony Rodriguez (I)
District
6:
Jake Ellzey (R)* - (Campaign Site)
John Love (D) - Ex-Midland City Councilman & Financial Advisor
District
7:
Lizzie Fletcher (D)* - (Campaign Site)
Caroline Kane (R) - Commercial Real Estate Broker & Property Manager
Kenneth Omoruyi (R) - Accountant & Tax Advisor
Roy Eriksen (L) - Business Consultant & Frequent Candidate
C. Vince Couch (I) - Teacher
District
8:
Morgan Luttrell (R)* - (Campaign Site)
Laura Jones (D) - Realtor, Democratic Activist & '22 Nominee
Chase Cameron (L) - Software Analyst
District
9:
Al Green (D)* -
(Campaign Site)
District
10:
Michael McCaul (R)* - (Campaign Site)
Theresa Boisseau (D) - Real Estate Broker
Bill Kelsey (L) - Flight Instructor, Peace Activist & '20/'22 Nominee
Stefan Medley (I) - USMC Veteran
District
11:
August Pfluger (R)* - (Campaign Site)
Wacey Alpha Cody (L) - Veterinary Technician, Rodeo Cowboy & '20 Nominee
Ron Medina (I) - Nuclear Engineer & Afghan War Veteran
District
12:
[ Kay Granger (R)* - Retiring in 2024. ]
Craig Goldman (R) - State Rep. & Businessman
John O’Shea (R) - Real Estate Developer & Ex-Banker
Trey Hunt (D) - Housing Coordinator, Social Worker & '22 Nominee
District
13:
Ronny Jackson (R)* - (Campaign Site)
Mike Kolls (L) - IT Project Manager & Frequent Candidate
William Robert Cunningham Jr (I) - Remodeling Contractor
District
14:
Randy Weber (R)* - (Campaign Site)
Rhonda Hart (D) - Army Veteran, Gun Control Activist & Mother of School Shooting Victim
Stephen Dudley (I) - Network Engineer
Hal Ridley Jr. (I) - Dump Truck Contractor, Artist & Frequent Candidate
District
15:
Monica de la Cruz (R)* - (Campaign Site)
Michelle Vallejo (D) - Businesswoman, Progressive Activist & '22 Nominee
Arthur DiBianca (L) - Computer Programmer, Libertarian Activist & Frequent Candidate
District
16:
Veronica Escobar (D)* - (Campaign Site)
Irene Armendariz Jackson (R) - Realtor & '20/'22 Nominee
District
17:
Pete Sessions (R)* - (Campaign Site)
Mark Lorenzen (D) - Physician
Clyde Garland (L) - Retiree, Libertarian Activist & '10/'22 County Judge Candidate
District
18:
Sheila Jackson Lee (D)* - (Campaign
Site)
Lana Centonze (R) - Ex-Federal Employee
Aaron Hermes (R) - Audio Engineer, Musician, Artist & Comedian
Ed Atkinson (I)
District
19:
Jodey Arrington (R)* - (Campaign Site)
Bernard Johnson (L) - Teacher
Nathan Lewis (I) - Factory Worker & '22 Candidate
District
20:
Joaquin Castro (D)* - (Campaign Site)
Pat Dixon (L) - Ex-Lago Vista City Councilman, Ex-State Libertarian Chair & '20 St Sen Candidate
District
21:
Chip Roy (R)* - (Campaign Site)
Kristin Hook (D) - Biological Scientist
Saer Khan (L) - Software Consultant
Bob King (L) - Nonprofit Consultant, Ex-Financial Executive & Libertarian Activist
District
22:
Troy Nehls (R)* - (Campaign Site)]
Marquette Greene-Scott (D) - Iowa Colony City Councilwoman, Attorney & Ex-Teacher
Saer Khan (L) - Software Engineer & Consultant
District
23:
Tony Gonzales (R)* - (Campaign Site)
Brandon Herrera (R) - Firearm Manufacturer & Multimedia Content Creator
Santos Limon (D) - Civil Engineer, Businessman & Community Activist
District
24:
Beth Van Duyne (R)* - (Campaign Site)
Sam Eppler (D) - High School Principal & Teacher
District
25:
Roger Williams (R)* - (Campaign Site)
District
26:
[ Michael Burgess (R)* - Retiring in 2024. ]
Brandon Gill (R) - Businessman, Rancher & MAGA Activist
Ernest Lineberger (D) - Industrial Engineer & Analyst
Phil Gray (L) - Property Manager & Frequent Candidate
District
27:
Michael Cloud (R)* - (Campaign Site)
Tanya Lloyd (D) - Teacher
Eric "Dudeman" Loyd (I)
District
28:
Henry Cuellar (D)* - (Campaign Site)
Jay Furman (R) - Retired Navy Officer & Physician
Lazaro Garza (R) - Rancher
Bailey Cole (L) - College Student & '22 JP Candidate
District
29:
Sylvia Garcia (D)* - (Campaign Site)
Christian Garcia (R) - Facilities Services Assistant
Alan Garza (R) - Attorney & Engineer
District
30:
Jasmine Crockett (D)* - (Campaign Site)
Ken Ashby (L) - Retired Teacher, Engineer & Frequent Candidate
District
31:
John Carter (R)* - (Campaign Site)
Brian Walbridge (D) - Consultant
Stuart Whitlow (D) - Attorney
Caleb Ferrell (L) - Manager
District
32:
[ Colin Allred (D)* - Candidate for US Senate in 2024. ]
Julie Johnson (D) - State Rep. & Attorney
Brian Williams (D) - Trauma Surgeon & USAF Veteran
David Blewett (R) - Ex-Dallas City Councilman & Businessman
Darrell Day (R) - Businessman & '22 Candidate
Kevin Hale (L) - Carpenter, Salesman, Libertarian Activist & '20/'22 Nominee
Clayton Chapman (I)
Ashley Tran (I)
District
33:
Marc Veasey (D)* - (Campaign Site)
Patrick Gillespie (R) - Writer & '22 Nomine
District
34:
Vicente Gonzalez (D)* - (Campaign Site)
Mayra Flores (R) - Ex-Congresswoman & Ex-Respiratory Therapist
Brent Lewis (L) - Maintenance Technician & USAF Veteran
District
35:
Greg Casar (D)* - (Campaign Site)
Dave Cuddy (R) - Businessman, Movie Producer & '96/'08 US Sen Candidate in Alaska
Michael Rodriguez (R) - Supply Chain Manager & Afghan War Veteran
Steven Wright (R) - Retired Police Officer
Clark Patterson (L) - Photographer, Videographer & Frequent Candidate
District
36:
Brian Babin (R)* - (Campaign Site)
Dayna Steele (D) - Writer, Retired Radio Rock DJ & '18 Nominee
District
37:
Lloyd Doggett (D)* - (Campaign Site)
Jenny Garcia Sharon (R) - Volunteer Caregiver, GOP Activist & '20/'22 Nominee
Girish Altekar (L) - Businessman
District
38:
Wesley Hunt (R)* - (Campaign Site)
Melissa McDonough (D) - Realtor
Chad Abbey (L) - Home Inspection Contractor, Investor & '20 Nominee
STATE
POLITICAL PARTIES:
Constitution Party of Texas (C)
Texas Democratic Party (D)
Texas Forward Party (F)
Texas Green Party (G)
Libertarian Party of Texas (L)
Reform Party of Texas (REF)
Republican Party of Texas (R)
Socialist Workers Party (SWP)
Independent (I)
Write-In (WI)
STATE
ELECTION OFFICE:
Secretary
of State's Office
State Ethics Commission
STATE
NEWS SOURCES:
PRINT
MEDIA:
Abilene
Reporter-News
Ag Journal
Aledo Community News
Allen American
Alpine Avalanche
Amarillo
Globe News
Athens Daily Review
Austin American-Statesman
Austin Business Journal
Austin Chronicle (Alternative)
Austin El Mundo (Spanish)
Axios Austin
La Prensa Austin
Austin South Asian
Austin TheRepubliq (LGBT)
Baytown Sun
Beaumont Enterprise
Brazoria County The Facts
Brownsville Herald / McAllen Monitor / Harlingen Valley Morning
Star
Bryan-College Station Eagle
Conroe Courier
Corpus Christi Caller-Times
Corsicana Daily Sun
Cuero Record
Daily Texan (University
of Texas)
D Magazine (Dallas)
Al Dia Dallas (Spanish)
Axios Dallas
Dallas Business Journal
Dallas Examiner (African-American)
Dallas Morning News
Dallas Observer (Alternative)
Dallas Voice (LGBT)
Denton Record-Chronicle
East Texas Banner
East Texas News
El Campo Leader-News
El Paso Matters
El Paso Times
Ellis County Press
Fort Bend Herald-Texas Coaster
Fort Stockton Pioneer
Frisco Enterprise
Fort Worth Black News
Fort Worth Star-Telegram
Gainesville Daily
Register
Galveston County Daily News
Gilmer Mirror
Greenville Herald-Banner
Hays Free Press
Axios Houston
Houston Business Journal
Houston Chronicle
Houston
County Courier
Houston Daily News / Southern News Group (Chinese)
Houston Defender (African-American)
Houston Forward Times (African-American)
Houston Indo-American News
Houston Jewish Herald-Voice
Houston Landing
Houston Local News Initiative
Houston Press (Alternative)
Vietnam Post Houston (Vietnamese)
Indian Country Today
Kilgore News Herald
Killeen Daily Herald
LaredoBuzz.com
Laredo Morning Times
Lubbock Avalanche-Journal
Lufkin Daily News
Mabank Monitor
Midland Reporter-Telegram
Moore County News-Press
Mt. Pleasant Daily Tribune
Nacogdoches Daily Sentinel
New Braunfels Herald-Zeitung
Odessa American
Pampa
News
Paris News
Plainview Daily
Herald
Plano Star Courier
Pleasanton Express
Port Arthur News
Prairie View Panther
QuorumReport.com
Randall County Canyon News
San
Angelo Standard-Times
Axios San Antonio
San Antonio Current (Alternative)
San Antonio Express-News
San Antonio La Prensa Texas (Spanish)
San Antonio Report
San Marcos Daily Record
Seguin Gazette-Enterprise
Seminole Sentinel
Sherman Herald-Democrat
Stephenville Empire-Tribune
Sweetwater Reporter
Temple Daily Telegram
Terrell Tribune
Texarkana Gazette
Texas A&M Battalion
Texas Almanac
Texas Christian University News
Texas Horn (University of Texas - Austin)
Texas Jewish Post
Texas Monthly
Texas Tribune
Texas State University Star
Tyler Morning Telegraph
Victoria Advocate
Waco Tribune-Herald
Weatherford
Democrat
Wharton Journal-Spectator
Wichita Falls Times Record
News
Wilson County News
Wise County Messenger
BROADCAST
MEDIA:
KTBC TV-7 (FOX - Austin)
KVUE TV-24 (ABC - Austin)
KXAN TV-36 (NBC - Austin)
KEYE TV-42 (CBS - Austin)
KEYE TV-42.2 (Telemundo - Austin)
KDFW TV-4 (FOX - Dallas)
KXAS TV-5 (NBC - Dallas)
WFAA TV-8 (ABC - Dallas)
KTVT TV-11 (CBS - Dallas)
KERA TV-13 Texas Public Television / Radio (PBS / NPR - Dallas)
KXTX TV-39 (Telemundo - Dallas)
KDBC TV-4 (CBS - El Paso)
KTSM TV-9 (NBC - El Paso)
KFOX TV-14 (FOX - El Paso)
KPRC TV-2 (NBC - Houston)
KHOU TV-11 (CBS - Houston)
KTRK TV-13 (ABC - Houston)
KTMD TV-22 (Telemundo - Houston)
KRIV TV-26 (FOX - Houston)
KLBK TV-13 / KAMC TV-28 (CBS / ABC - Lubbock)
KJTV TV-34 (FOX - Lubbock)
KTRE TV-9 (ABC - Lufkin)
KMID TV-2 / KPEJ TV-24 (ABC / FOX - Midland)
WOAI TV-4 (NBC - San Antonio)
KENS TV-5 (CBS - San Antonio)
KSAT TV-12 (ABC - San Antonio)
KVDA TV-60 (Telemundo - San Antonio)
KCEN TV-6 (NBC - Waco)
Texas Public Radio (NPR)
East Texas Radio
HELP
MAKE POLITICS1 COMPLETE!! IF
YOU KNOW OF A CANDIDATE MISSING FROM OUR LISTS, PLEASE
. |
|